צום יום הכיפורים לא אמור להיות קל – אבל הוא גם ממש לא צריך לסכן אתכם. ד"ר שרה קפלן דיאטנית ראשית במאוחדת מסבירה איך עושים את זה נכון?

יום-הכיפורים הוא היחיד בשנה שהציווי להתענות בו מצוין במפורש בתורה. הצום בא כדי לכפר על עוונות וכדי להתנתק לחלוטין מעולם החומר, להתכנס לתוך הנפש שלנו, לחשוב ולהתנקות. זהו צום מלא, ללא שתייה, והוא לא פשוט כלל וכלל; מצד שני חשוב להדגיש שצום מסוג יום כיפור אינו אמור לגרום נזק לאנשים בריאים.
אבל מי שאינם בריאים צריכים בהחלט להיזהר: חולי לב, חולים המחלימים מטראומה או ניתוח, לאלו הסובלים מאולקוס, בעלי לחץ דם גבוה, חולי סוכרת וכל מי שסובל ממצב בריאותי חריג: אלה חייבים להיוועץ עם הרופא לפני הצום. לילדים קטנים ולקשישים מומלץ להימנע מצום; נשים הרות, לעומת זאת, יכולות לצום ביום כיפור כל עוד ההיריון תקין ובהיוועצות עם הרופא המטפל.

איך מתכוננים?
הארוחה המפסקת צריכה להיות ארוחה רגילה, לא גדולה מדי. כדאי שהיא תכלול מנה בשרית, תוספת כמו תפוחי אדמה, אורז או פסטה, ירקות וקינוח. צמחונים יכולים להחליף את מנת הבשר בביצה או בתחליף בשר אחר כמו טבעול או טופו. מומלץ להימנע או להמעיט בדברי מתיקה שיגבירו את תחושת הרעב, ולהפחית במלח, על מנת לצמצם את תחושת הצמא שתתעורר לאחר הארוחה. איכלו עד שאתם שבעים, אבל אל תתפוצצו. זה לא יועיל להקלה על הצום, ולהפך: זה יגרום לכם להרגיש רע.

חשוב לשתות לפחות עשר כוסות מים לפני הצום, ולהימנע מפעילות גופנית במהלך הצום. את הצום עצמו מומלץ להעביר במקום מוצל וקריר ככול האפשר, כדי להקטין את סכנת ההתייבשות.

אתם צמים והילדים לא?
הכינו להם מראש אוכל נגיש במנות קטנות: סנדויצ'ים, ירקות ופירות חתוכים ומוצרי חלב, כדי שתצטרכו להתעסק עם האוכל כמה שפחות במהלך הצום.

ואיך מפסיקים?
ראשית יש לשבור את הצום בשתייה פושרת (לא חמה מידי ולא קרה מידי ) עם פרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה הארוחה תהיה ארוחה קלה. אין צורך בבשר, עדיף להסתפק בעמילנים דוגמת לחם ומוצרי חלב. למחרת הצום ניתן לשוב לאכילה הרגילה.

ממש לא הזדמנות להתחיל בדיאטה
הצום – סליחה אם אנחנו מנפצים כאן למישהו את התקווה – לא יעזור להרזיה, היות ועתודות הסוכר שבגוף מספיקות לכ- 24 שעות ורק לאחר שאלו מתכלות עובר הגוף לשריפת השומנים. דהיינו, אין לגוף את הזמן המספיק להתחיל בשריפת השומנים כל שכן להשיל קילוגרמים. ואם ירדתם במשקל זה כנראה בגלל איבוד נוזלים, וזה זמני בלבד.

תגובות

תגובות