ד"ר אפי משה, המשנה לראש העיר ומחזיק תיק רישוי וקידום עסקים, נענה לאתגר השאלון של "מגזין סוף השבוע של ראשון" מבית Rishon4u.co.il וחשף בפני כתבנו אירועים, מחשבות וסיפורים מחייו האישיים והציבוריים שחלקם נחשפים פה בפעם הראשונה.

מי שקרא את קורות החיים של ד"ר אפי משה מבין ודאי שהנהלת העירייה זכתה באדם בעל רקורד עשיר בעברו עם קבלות של עשייה בכלל ולמען הציבור בפרט. אפי משה, רו"ח במקצועו, בעל תואר שני בכלכלה ותואר שלישי במנהל עסקים מוגדר על ידי רבים כאדם צנוע, בעל ערכים גבוהים שעושה לילות כימים כדי לסייע לכל אדם הפונה אליו בבקשת סיוע בכל תחום.

ד"ר אפי משה

# בקדנציה הראשונה שלו במועצת העיר תחת ראש העירייה דב צור, הוא הקים את האגף לפיתוח עסקי לראשונה בתולדותיה של העירייה. כמחזיק התיק לפיתוח עסקי השקיע בהתנדבות את מלא מרצו והצליח להביא לעיר חברות גדולות ביניהן, יחידת המיכון של הבנק הבינלאומי, קוקה קולה, חברת אלבר ועוד.

# בעבר חווה אפי את המשבר הראשון בחייו כאשר איבד את אחיו האהוב בשל רשלנות רפואית במהלך ניתוח.

# לפני 15 שנים פקדה את משפחתו טרגדיה נוראית נוספת, כאשר בתו בת החמש שנים וחצי נפטרה ממחלת הסרטן. "אחד המשברים הקשים ששינו את חיי" כך מתאר אפי את התקופה הקשה שעבר אז. משה, בתו לירון שתבדל לחיים ארוכים ואשתו אורנית  נקלעו למצב שהיציאה ממנו נראתה כבלתי אפשרית. הם נאלצו לבחור בין שתי חלופות, להמשיך ולדבוק בחיים או להתפרק. "בחרנו בחיים" אומר אפי אך מאותו רגע הבינו שהייעוד שלהם בעולם הזה הוא לסייע לכל אדם במצוקה והקימו יחד עם חברים ומשפחה את עמותת "מעיין רפואה והצלה" שתכליתה לסייע לילדים חולי סרטן במימון טיפולים ותרופות מצילות חיים שאינם בסל הבריאות. מאותו רגע חייו התחלקו לשתיים. עבודה קשה לטובת הפרנסה לצד התנדבות ונתינה אין סוף למען הציבור.

אפי מספר שלאחר פטירת ביתם קרא ראש העירייה דאז, מאיר ניצן, לאשתו ולו להגיע ללשכתו ואז הבציר בהם לעשות הכל על מנת להביא ילד נוסף לעולם. הוא ביקש מהם שבמידה ויוולד להם בן זכר הוא, מאיר ניצן, מבקש להיות הסנדק.

# על אף מצב הרוח הירוד והמשבר הפסיכולוגי שעברה המשפחה, הביאו לעולם, בגיל מבוגר יחסית את בתם הדס. "מאיר ניצן צדק" אומר אפי בנחרצות. "אמנם הוא לא היה סנדק אך אנחנו זכינו בהדס שנסכה אור גדול בביתנו, אור שזוהר עד עצם היום הזה."

אפי משה בתמונה משפחתית

אפי ואשתו אורנית ביקשו מניצן לסייע בידם להכניס קופה לכל כיתה בבתי הספר בראשון לציון. המטרה הייתה חשובה וחינוכית כאחד לפיה יוכלו הילדים בכל יום שישי לתרום שקל אחד לילדים חולי סרטן. היוזמה יצאה לפועל בהצלחה מרובה אך נפסקה לאחר שמנכ"ל משרד החינוך טען שהמהלך לא חוקי.

מאיר ניצן ואשתו נעמי הפכו אט אט בני בית אצל משפחת משה. "כך הגעתי לפוליטיקה" אומר אפי. מאיר ניצן שריין אותי ברשימתו למועצת העיר בבחירות 2008. במהלך הדרך כשנקבעה ישיבת סיעה הודיע אפי משה לניצן על כוונתו לפרוש מהפוליטיקה כדי להמשיך ולהתמיד בעשייה הציבורית. "מאיר ניצן שכעס מאד הבהיר לי שדרך מועצת העיר אוכל לממש בצורה טובה יותר את עשייתי למען הציבור וכך בעצם הפכתי לחבר מועצה פעיל", מספר ד"ר משה.

# בחייו הפרטיים מנהל אפי משה משרד רו"ח מצליח ומנהל חברה גדולה בתחום השווק והפרסום במדיה הדיגיטלית. אחד התחומים האהובים עלי, מספר אפי, זה מתן יעוץ ולווי כלכלי לעסקים וחברות ויותר מכל מתן יעוץ ולווי פיננסי למשפחות. כך זכה אפי במכרז לניהול כלכלי של פרויקט טיל החץ במשרד הביטחון, היה יועץ בכיר לעובדי, תנובה, בזק ועוד.

# עוד חלק שאהוב עליו הוא תחום ההרצאות. הוא שימש כמרצה באונ' תל אביב ובאונ' בן גוריון במקצועות הכלכלה, המימון ושוק ההון וכן הרצה והעביר סדנאות לבכירים בחברות מובילות במשק.

# לאחרונה שכל אפי את שני הוריו תוך 15 חודש מה שגרם לו שבר קשה נוסף. "המשפחה היא הכל עבורי" אומר אפי, ושני העמודים המרכזיים של המבנה המשפחתי שלנו קרסו תוך פרק זמן קצר. מזלנו שאנחנו משפחה חמה ואוהבת, תומכת ומלוכדת. זו המורשת שהותירו הורי מאחוריהם. הם אלו שנטעו בנו את ערכים כמו, צניעות, חתירה למצוינות ובעיקר כבוד וסיוע לזולת. את האהבה לבנותיו מגדיר אפי כאהבה עזה ללא גבולות. , שתי בנותיי הן כל חיי.

הבנות לירון והדס משה

# אפי גדל בעוני מרוד. הוא מספר שבהיותו בבית הספר ביקשו הוא ואחותו עיפרון מהוריהם. ההורים שהיו מחוסרי כל רכשו עיפרון אחד וחילקו אותו בין שניהם. זה היה מצבנו בבית עד גיוסי לצבא. נשבעתי שבע"ה כשיהיו לי ילדים ורק אם אוכל אתן להם כל שניתן לתת. כך רציתי לפצות על העוני והחוסר שאני חוויתי. ואכן, מספר אפי, כיום כשהוא מבוסס כלכלית, קשה לו לומר את המילה "לא" לבנותיו. אשתי המדהימה היא הצד המרסן בבית ושימת הגבולות היא חלק בלתי נפרד בתפקידה החינוכי בבית.

# במלחמת לבנון הראשונה כשהתגייס למילואים נפצע אפי במלחמה כשהפלוגה שלו נתקלה במארב. הוא  היה מאושפז כחודשיים בבי"ח ויצא בנס כאשר כדור שנורה לעברו חדר את הקסדה שחבש וכמעט פילח את ראשו.

# את אורנית, האישה לצידו הוא מגדיר "אשת החלומות". אישה שנאלצה לעזוב את צבא הקבע בדרגת רב סרן עקב מחלתה של הבת שנפטרה. מאז, אומר אפי, על אף כישוריה הרבים היא מקדישה עצמה יום ולילה למען הזולת בכלל והילדים חולי הסרטן בפרט. שנים רבות היא התנדבה במחלקה האונקולוגית בתל השומר והרימה קמפיינים עצומים ואירועי התרמה למען ילדים חולים שהיו זקוקים לטיפולים ניסיוניים בחו"ל ולתרופות שאינן בסל הבריאות.

לסיכום מבקש לומר אפי משה שהסיוע לאנשים הוא מבחינתו המנוע לחיים. כך אנחנו מחנכים גם את בנותינו. גם הן מבינות שמתן לזולת היא השליחות המרכזית לשמה נועדנו. כך אני חש וזה הקטליזטור שלי בחיים אחרי כל המשברים שעברתי.

תגובות

תגובות