נדל"ן בראשון לציון - צילום אבי קקון

את שנת 2019 סיימנו עם מגמת עלייה במחירי הדירות בעיר, עם ביקושים רבים בשכונות החדשות. בסוף שנת 2019 המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים היה 1,820,000 ₪. את שנת 2020 נסיים עם מחיר ממוצע של 1,907,000 ₪ לדירת 4 חדרים, כלומר, עלייה של 5%.

המחיר הממוצע למ"ר בראשון לציון בסוף שנת 2020 עומד על 19,210 ₪.

ציון לילוז

נתונים אלה מתארים בצורה נפלאה את ההתנהגות הצרכנית בתחום הנדל"ן בתקופת הקורונה בעיר ראשון לציון.
בתחילת משבר הקורונה, בחודש אפריל, הממשלה הטילה הגבלות חריפות על מנת לשלוט בהתפשטות הנגיף. התוצאה המידית הייתה פיטורים נרחבים והוצאה של מגזרים שלמים לחל"ת. בנוסף, עסקים רבים מצאו את עצמם במשבר גדול מאוד. אי הוודאות שלטה בשוק ומחיר הממוצע של דירת 4 חדרים ירד ל 1,788,000 ₪.

בשלב זה נראה כי תחום הנדל"ן עתיד להיעצר ולספוג ירידת מחירים משמעותית, אך לאחר ההבנה כי המשבר זמני וחזרתם לעבודה של חלקים גדולים במשק, חזרו הביקושים ועליות המחירים.
כיום במדינת ישראל אנו בעיצומו של מבצע החיסונים הגדול בעולם וניתן לראות את סופה של המגפה. הביקוש לנדל"ן בעיר חזר להתחזק. ישנן אמנם שכונות שספגו פגיעה משמעותית בתקופת הקורונה, אך התמונה הכללית מראה חזרה לשגרה.

שוק הנדל"ן, הקטר של המשק הישראלי, זכה לתמיכה וסיוע של הממשלה בדמות הקלות מס שעודדו והחזירו משקיעים רבים לרכוש נדל"ן. כמו כן ההקלות בנושא המשכנתאות הביאו לעליה בכמות המשכנתאות החדשות.

ניתוח הנתונים מעלה כי בשכונות הרוויות בבתים צמודי קרקע הייתה ירידה משמעותית יותר לעומת בשאר השכונות בהן הייתה עליה קלה במחירי הנדל"ן.

צילום: אבי קקון

הקורונה שינתה את דרישות הלקוחות. מרפסת וגינה הפכו להיות דרישה הכרחית לרוכשי הדירות. הסגרים והגבלות התנועה הפכו את המרפסת והגינה למפלט עבור הילדים שזקוקים אוויר פתוח ולמקום עבור הספורטאים שנשללו מהם חדרי הכושר והפארקים הפתוחים.

כמו כן, הצורך לשלב עבודה מהבית, הפכה את פינות העבודה לתנאי הכרחי עבור רוכשי הדירות.
מגזרים רבים ראו כי העבודה מהבית לא פוגמת ביעילות העובדים ולעיתים אף להיפך, כך שבעתיד, גם לאחר סיום המגפה, תימשך המגמה של עבודה מהבית. לצורך זה מצטרפת העובדה שילדי ישראל לומדים את רוב שנת הלימודים בבית בעזרת ה"zoom".

שכונת רמב"ם בראשון לציון


לסיכום,

שוק הנדל"ן של ראשון לציון חזר למסלולו. מחיר הדירות והביקושים חזרו. נראה כי שנת 2021 תהיה שנת נדל"ן נפלאה. תנופת הבניה בשכונות החדשות ופרויקט רמת אליהו ימשיכו להיות הגורמים המשמעותיים ביותר לצמיחה הכלכלית של העיר.

ציון לילוז, פריים שיווק נדל"ן.
03-5594241
zionliloz.com

תגובות

תגובות