גם בצל מגיפת הקורונה, לא ויתרו בבית ספר זבולון המר על ציון חג הסיגד וניצלו את העובדה שהחג נחגג יותר בצניעות כדי להתרכז במהות של היום הזה: אחדות וחיבור האחד לשני. חגיגות דומות נערכו גם בבתי הספר "איתמר", " ויתקין " ו"סיני" שבכולם פועלת תוכנית "עצמאות פלוס" לקידום הורים ותלמידים יוצאי אתיופיה, תוכנית של המרכז הישראלי לחדשנות בחינוך בשותפות עם הפדרצייה היהודית מטרו ווסט ניו ג'רסי ועיריית ראשל"צ .

באירוע השתתפו כל התלמידים ,צוותי החינוך ונציגי הורים. בכניסה לבית הספר הוקמה פינת תערוכה  מיוחדת עליה הונחו אבזרי תרבות וכלים מסורתיים שהכינו אימהות מהעדה בעזרת רכז הורים וחינוך של תוכנית עצמאות פלוס והצוות. הם איפשרו לתלמידים הצצה וטעימה לתוך המורשת ההיסטורית והמסורת הססגונית של העדה. התלמידים זכו להרצאה מרתקת מפי מרצה בן העדה מ"חברת הקייס" שסיפר את סיפור המסע שלו ושל משפחתו לישראל וקינח בריקוד אמהרי מסורתי שסחף אחריו את כולם.

"חג הסיגד מעבר לחשיבותו ההיסטורית ושימור המסורת זו הזדמנות להשיג מטרות חינוכיות ולמנף ערכים כמו סובלנות, ניהול שונות , מניעת סטריאוטיפים, דעות קדומות, יצירת אקלים מיטבי בבית הספר ועוד. המורות בלבוש מסורתי רוקדות יחד עם התלמידים. זה של כולם. אין יותר שלהם.. השפה השתנתה". אומר  מנברו שמעון מנהל תחום פיתוח קהילה ותוכנית עצמאות פלוס במרכז הישראלי לחדשנות בחינוך.

לדברי הקייס סמאי אליאס, "בשנים האחרונות חווה הדור הצעיר של הקהילה תהליך של חזרה לשורשים וחיזוק הקשר הבינדורי. חג הסיגד מעמיק את החיבור, מחזק ומייצר גאווה בקרב הדור הצעיר וחושף את מורשת העדה לקהילה כולה."

דניאל תלמיד כיתה ו': "חשוב לי שיידעו על המסע ושיכירו את הסיפור של המשפחה שלי. היו כאלה שמתו. חשוב שיבינו כמה התאמצנו כדי להגיע לישראל. ומי שהצליח מגיע לו – להיות שווה כמו כל מי שפה".

עמיר שחם המנהל בארץ מטעם הפדרציה היהודית של מטרו ווסט מעיד על השינוי הניכר במקומה של העדה בישראל ובעיצוב הזהות היהודית המשותפת שתרמה לשיפור איכות החיים לכולם: "כשחוגגים בראשון לציון את חג הסיגד זו לגמרי חותמת להצלחה של כל החיבורים. זה דבר שלא היה קיים ובשנים האחרונות נכנס באופן הכי טבעי ומשתלב היטב בקהילה".

עמיר שחם – שני מימין

עליזה אדמסו, אמא לשני תלמידים בבית הספר, לוקחת את זה צעד אחד קדימה: "חשוב להכיר את הילדים בבית הספר. לא רק התווית "שייך לעדה" אלא להכיר את הילד יותר לעומק, מה השורשים שלו, מאיפה הגיע. כל עדה מביאה איתה משהו ויש מקום לכולם. אנחנו חלק מהפסיפס הזה ויחד יוצרים את התמונה המושלמת. זה כבר בתודעה".

עליזה אדמסו

גם הצוותי החינוכי של בית הספר שמשתתף מדי שנה ולוקח חלק פעיל בהכנה וארגון החג רואה את  תרומתן הרבה של פעילויות סיגד לכל אוכלוסיית בית הספר.

מרים אסל, סגנית מנהל מציינת יותר מכל את האחדות והכבוד ההדדי. לדבריה "סיגד הפך להיות חג של בית הספר. רשום בלוח האירועים ובתוכנית בית הספר כל שנה. זה שלנו."

מרים אסל, סגנית מנהל – שנייה משמאל

עירית אנגל, יועצת בית הספר מוסיפה "החגיגה של החג בבית הספר מאוד מעצימה ומאפשרת לילדים להיות גאים במי שהם, ובמה שהם ועושה טוב גם להורים. הילדים באים עם חוויה הביתה, עם סיפור. הנוכחות של ברקו סמואל רכז ההורים וחינוך והדרך שבה מוביל את החגיגה מדי שנה בבית הספר חוויתית וחוברת לכאן ועכשיו."

תגובות

תגובות