ברית ערים תאומות נשמע כמו הסכם ייצוגי שמסתכם במסמך שנתלה במשרד, אך אם נתעמק בקשר שבין ראשון לציון לעיר התאומה, מינסטר בגרמניה, נגלה שמדובר בהרבה יותר מזה. לרגל 40 שנה לברית עם העיר האוניברסיטאית בגרמניה, המונה למעלה מ-330 אלף איש, פורסמה לאחרונה כתבת שער מחמיאה במיוחד על הברית בין הערים.
כותרת הכתבה הייתה: "ידידות נפלאה" ושזורות בה חמש תמונות של ראשון לציון ואפילו סמל העיר ומפה של ישראל עם סימון של העיר.

ראש עיריית מינסטר, מרקוס לובה, פרסם היום את תמונתו עם ההסכם ותמונת ראש העירייה, רז קינסטליך, עם ההסכם וכתב: "כבר 40 שנים ביחסים אינטנסיביים וידידותיים לא רק ברמה האדמיניסטרטיבית, אלא מעל הכל על ידי אנשים שמחויבים באזרחות בתשוקה ובמסירות".

ראש העירייה, רז קינסטליך, אמר: "אני גאה בקשר העמוק והחם שנרקם בין שתי הערים. קשר אמיתי שמבוסס על כבוד ואמון הדדי. אני מברך את תושבי העיר מינסטר ומאחל לנו עוד שנים ארוכות של שיתופי פעולה וערבות הדדית". קינסטליך הוסיף ואמר: "כל חברות וברית של עיר אחרת מהעולם, פותחת עבורנו אפשרויות של שיתוף פעולה, אך חשוב לזכור שבריתות אלו מחזקות גם את מעמדה של ישראל בעיר התאומה ובכלל בעולם".

הקשרים הבלתי פורמליים עם מינסטר החלו כבר לפני 50 שנה על ידי אגודות הספורט ובראשן חיים הברפלד ז"ל. ההסכם נחתם בסופו של דבר ב-19.1.81 בין ראשי הערים דאז: חנניה גיבשטיין ו-וורנר פירחלה.
עם השנים התעצם הקשר בין הערים, במלחמת המפרץ, ראש עיריית מינסטר דאז, ד"ר טוונהובן וקבוצת תושבי מינסטר, הגיעו פיזית לראשון לציון כדי לתמוך בעמידה האיתנה של העיר ותושביה ואף הביאו עימם סיוע כספי לאיטום בתי ספר בעיר.

ראשי העיר מינסטר, לדורותיהם, הביעו אמפתיה לסבלם של היהודים בגרמניה הנאצית. ראש העירייה הקודם, ד"ר ברטהולד טילמן, נהג לארח ניצולי שואה בעירו על מנת שאלו ישוחחו ויספרו על חוויותיהם ותחושותיהם לתלמידי בתי ספר במינסטר. ראש העירייה הנוכחי, מרקוס לובה, נוהג לפקוד את אנדרטת השואה כשהוא מגיע לביקור בראשון לציון ואף אמר: "מה שקרה לעם היהודי היה זוועה שהעולם לא ישכח. אתם כאן בראשון לציון בגלל שהיה לכם את האומץ לנצח".

בין שתי הערים מתקיים קשר שוטף בין הקהילות, התזמורות הפילהרמוניות משתפות פעולה, חילופי משלחות של בני נוער ואמנים מתקיים באופן קבוע. עיריית ראשון לציון חנכה לפני כמה שנים רחוב על שם מינסטר, ובמינסטר נחנכה כיכר על שם ראשון לציון.

תגובות

תגובות